Mer än teknik

Jag såg på följande föreläsning från konferensen Ignate Philly. I början på videon så ber föreläsaren publiken peka upp mot taket. Majoriteten av åskådarna pekar med sitt pekfinger. Han beskriver att i Japan och andra länder där alltfler SMS:ar så har tummen blivit det dominerande fingret. När de pekar upp mot taket använder de tummen.

Detta smått roliga exempel visar att tekniken förändrar vårt sätt att handla och uppfatta verklighet omkring oss. Det håller på att förändra hur vi som människor agerar på fritiden och förr eller senare kommer det att ställa krav på förändring av undervisningen.

Teknik i skolan handlar inte om att lämna in sina uppsatsen via mejl. Det är ju bara att fortsätta i samma gamla hjulspår som man alltid har gjort! Den enda skillnaden är sättet man lämnar in sin uppsats.

Inläggsförfattare: Skribent