Web 2.0 och skolan

Web 2.0  och dess tjänster kommer alltmer. Många företag börjar agera och använda dess tänster det senaste exemplet är väl Proctor & Gamble som låter oss vanligt folk vara med i utveckling av dess produkter. Även skolorna kommer till slut att påverkas. Då kommer de att stå inför ett val att antingen inget göra eller att vara proaktiv.

Väljer man den senaste vägen får man redan nu agera på t. ex Facebook. Man kan starta grupper där elever kan diskutera skolan, göra reklam för events osv osv.. Men varför inte använda fler verktyg? Starta en Twitter-feed? Där kan man ju berätta om det senaste som händer på skolan eller klassen. Elever eller föräldrar kan då själva bestämma hur man vill ha informationen.

Det finns säkert fler idéer på hur skolorna kan använda Web 2.0 applikationer. Hör av er om ni har några själv.

Inläggsförfattare: Skribent