Skolan flyttar ut på nätet del två

Jag satt igår och såg Mikael Wesch Youtube video om hur han har byggt upp en digital portal för sina elever. Hans exempel visade tydligt hur en driven lärare kan lämna skolans hela IT-struktur.

Han använde Netvibes, en tjänst som gör det möjligt att lägga upp en egen individanpassad start-sida, som en portal där han samlade information som vara relevant för eleverna. Istället för att lägga ut föreläsningsanteckningar startade han en wiki där eleverna själva fick skriva dem. Använde Meebo så att alla kan chatta med varandra. Eftersom hans eleverna studerar Youtube så finns det givetvis länkar till olika filmer därifrån.

Det gemensamma för dessa tjänster är dels att de ligger utanför den egna skolans IT-system samt att de är gratis. Något för IT-avdelningen och förvaltningsledningar att tänka på. 😉

Inläggsförfattare: Skribent