Framtidens skola

Ser att Socialdemokraterna presenterade sin IT-policy idag.

Har man inte tillgång till dator och Internet i skolan, och får du inte lära dig hur de moderna verktygen kan användas i din utbildning, får man det väldigt mycket svårare på arbetsmarknaden och inför kommande studier.

Låter väldigt bra tycker jag. Även om visionären Howard Reingold har påpekat att på många sätt har vi passerat den tröskeln. Idag handlar det inte om tillgång till tekniken längre utan hur man använder den. Men jag undrar hur långt det är kvar till dessa visioner? Mina barn började skolan i veckan och jag kan med förvåning konstatera att två av dem inte hade någon information alls på sin webb om skolstarten!

Har man som skolledare 2009 fortfarande inte förstått att lägga ut så grundläggande information på sina sidor, en webb som man för övrigt säkert har haft i snart tio år, undrar jag om man förstått något alls av IT-pedagogik och utveckling?

Det är med andra ord en lång väg att gå till de visioner som presenterades idag kan bli verklighet.

Inläggsförfattare: Skribent