Får jag lov att göra så här?

Läste i helgen en artikel i Helsingborgs Dagblad med rubriken “Det skall inte kännas som en skola” Artikeln beskriver hur ungdomsförfattaren Conny Palmkvists kurs Skrivarkulan. Under fyra intensiva dagar lär sig barn i åldrarna nio till tretton allt från hur man gör en dikt till hur man hittar på nya ord. Conny beskriver hur det tar några dagar för dem att komma igång och skriva fritt. I början frågar de “får jag lov att göra så här?”, säger Conny Palmkvist.

När jag läser artikeln och hur den förmedlar lust för skrivande och lärande som verkar finnas på en sommarkurs i stadens bibliotek mitt under sommaren så gör den mig samtidigt lite beklämd. Mina funderingar handlar dels om att Conny måste avprogrammera de deltagande barnen från att inte våga. Han måste alltså lära dem att våga prova och misslyckas. Är det inte något dagens skola borde lära eleverna. Vi tror väl inte att framtidens framgångsrika medarbetare är den som inte vågar och frågar om lov först eller hur? Det andra som får mig att fundera lite är hur många elever känner du som hade sett framemot att gå i skolan under sommaren? Dessa elever verkar ju göra det med liv och lust som om det inte var nog fick man avvisa lika många som gick den.

Slutligen så lämnar 9-åriga My Svensson ett citat som varje svensklärare bör fundera över.
– Conny säger att man bara kan skriva ner vad som helst – och så är det en dikt!

Inläggsförfattare: Skribent