Elevarbeten är ju något bra!

Det är del pedagoger som börjar använda nätet i sin undervisningen. Vet att det är många som läser denna bloggen som tillhör dessa få pionjärer. Vill först ta detta tillfället i akt och ge en er alla en eloge! Många gånger när jag läser och ser vad ni gör så är jag imponerad av hur mycket ni gör med så lite medel.

Men det var inte temat för detta inlägget utan en av de frågor som nästan alltid verka dyka upp när man jobbar med elever på nätet. Frågan många ställer med lite darr på rösten är; men tänk om någon ser dessa elevarbeten? Google glömmer ju aldrig och tänk då när en potentiell arbetsgivare någon gång i framtiden ser en persons tidiga skolarbeten. Det kan väl inte vara bra?

Jag vill hävda att det är precis tvärtom! Tänk om en framtida arbetsgivare kan se hur person har utvecklats och lärt sig nya saker? Hade jag varit en arbetsgivare så hade denna utveckling varit mer värdefull att se en nya snygga CV som alla numera kan presentera enkelt med vanliga program eller mallar.

Alltså se till att elevarbeten ligger kvar och förblir sökbara. Det kommer dagens elever att ha nytta av i framtiden.

Inläggsförfattare: Skribent