Hur kunde det bli så fel?

Jag försöker i denna bloggen skriva lite om hur skolan och användandet av IT kommer att förändra lärandet och institutionen som skolan är. Jag är nämligen övertygad om när man för in IT som ett pedagogiskt redskap i skolan så kommer den tillsammans med alla andra samhällsförändringar att vända hela skolan upp och ner. Allt från hur vi undervisar och hur vi organiserar skolan står inför ett paradigmskifte.

Tyvärr så skrivs det väldigt lite om dessa grundläggande frågor. Frågor som vi alla snart måste ta ställning till. Frågor som kommer att påverka skolan och dess lärande lång, väldigt lång framåt i tiden. Istället debatteras förslag som betyg från fjärde klass eller t.om.  från tredje klass.
Min fråga är egentligen hur kunde debatten bli så fel?

Inläggsförfattare: Skribent